გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის მთავარი თემა
სიმეტრიული ფიგურები. ფიგურების სიმეტრიის ღერძი
სწავლების საფეხურესი
დაწყებითი საფეხური.       VI კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
31 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელონა
აქთტუალობა




გაეცნობიან სიტყვა სიმეტრიის მნიშვნელობას. გაეც-
ნობიან სიმეტრიულ ფიგურებს. განასხვავებენ სიმეტრიულ და ასიმეტრიულ ფიგურებს.გაეცნობიან ასეთ ფიგურებს ესთეტიკის კუთხით. ამ საკითხის ცოდნას გამოიყენებენ ღერძული და ცენტრული სიმეტრიის  შესწავლის დროა. აგრეთვე სიმეტრიული ფიგურენის აგების დროს.გავაცნობ,  სიმეტრიას ჩვენს ირგვლივ,  სურათების დახმარებით
გაკვეთილის მიზნები და
შედეგები
მათ. VI.8.              მოსწავლეს შეუძლია გეომეტრიული გარდაქმნების დემონსტრირება.
·      პოულობს ფიგურათა სიმეტრიული კონფიგურაციის სიმეტრიის ღერძს.
მათ. VI.9.            . იყენებს გეომეტრიულ გარდაქმნებს ფიგურათა კონგრუენტულობის და სიმეტრიულობის დასადგენად
მოსწავლე განივითარებს სიმეტრიის ღერძის მიმართ ბრტყელი ფიგურის სიმეტრიული ფიგურის აგების უნარჩვევას      
წინარი ცოდნა
მოსწავლეები  ზოგადად  იცნობენ სხვადასხვა გეომეტრიულ ფიგურებს. არჩევენ ერთმანეთისაგან ბრტყელ და სივცით ფიგურებს. სივრცით ფიგურებში არჩევენ მრავალწახნაგებს და ბრუნვით სხეულებს. არჩევენ მრავალწახნაგა ფიგურების ელემენტებს
შეფასების საგანი დაპროცედურები

სასწავლო მასალა და ტექნიკური
რესურსები
ფურცლები, ფლომასტერები,  კომპიუტერი მაკრატელი,დაფის მაგნიტები, დაფა,პროექტორი







გაკვეთილის მსვლელობა
1 აქტივობა: დავალების შემოწმება, გაუგებარი საკითხზე ყურადღების გამახვილება               (10)
2 აქთივობა: ვახდენ კლასის გამოწვევას ახალი მასალის  ასახსნელად,წყვილებში ვაძლევ სხვადასხვა ფიგურებს და ვთხოვ გადაკეცონ ისე რომ ფიგურის ერთი მაწილი ზუსტად დაემთხვეს მეორე ნაწილა, რომელ ფიგურისთვისაც შესრულდება ეს პირობა, გადაკეცვის ადგილი გაამუქომ ფანქრით.
ამის შემდეგ ეკრანზე ჩნდება გაკვეთილის სათაური. მოსწავლეებს ვუხსნი რომ ჩვენი გაკვეთილის თემაა სიმეტრიული ფიგურები, სიმეტრიის ღერძი
3 აქტივობა:  ეკრანზე ვაჩვენებ სხვადასხვა ფიგურებს, რომლებიც ორი ტოლი ნაწილისაგან შედგება    ხაზებს რომლებიც შუაზეა გავლებული, ამ ფიგურების სიმეტრიის ღერძებია. ვუხსნი რომ თუ ამ ხაზებზე გადავკეცავთ ფიგურებს , ნაწილები ერთმანეთს დაემთხვევა. ასეთ ფიგურებს სიმეტრიული ფიგურები ეწოდებათ .   
ამის შემდეგ ვუბრუნდები წყვილებში შესრულებულ სამუშაოს და ვაკეთებთ პრეზენტაციას რომელი ფიგურა არმოჩნდა სიმეტრიული და რომელი არა. თვითეულს რამდენი სიმეტრიის ღერძი ქონია.
4აქთივობა ეკრანზე გამოჩნდება სიმეტრიული და ასიმეტრიული ფიგურებს  ბავშვებმა უნდა დაასახელონ სიმეტრიული და  არასიმეტრიული ფიგურები. ამით ვაჩვენებ თუ რა როლი უკავია სიმეტრიას ჩვენს ცხოვრებაში .  გაქრება ასიმეტრიული ფიგურები.
5 აქტივობა:  მოსწავლეენს ვთხოვ მოიყვანონ მაგალითები მცენარეების, ცოცხალი ორგანიზმების და გეომეტრიული ფიგურების, რომელთაც გააჩნიათ სიმეტრიის ღერძები. ქართულ ანბანში თუ გვხვდება სიმეტრიული ასოები დაასახელონ დაფაზე დაწერონ და გაავლონ სიმეტრიისღერძები
6ქტივობა:ვურიგებ წყვილებში დაუსრულებელ ნახაზებს   რომელსაც შეავსებენ სიმეტრიულ  ფიგურამდე(3)
7 აქტივობა :ვაძლევ გადაკეცილ ფურცელს ვუხსნი რომ მოხატონ რაიმე კონტური გამოჭრან და გაარკვიონ არის თუ არა სიმეტრიული მიღებული ფიგურა და გაავლონ სიმეტრიის ღერძი
*8 აქტივობა ვაჩვენებთ ვიდეოს  სიმეტრია ჩვენს გარშემო
9აქტივობა :  შევაჯამებთ ახალ მასალას და ვაძლევ დავალებას                                                                         (3)
 გვ. 67    სავ. 5   ,    3.       გვ.68      სავ.2 ,   3


Комментариев нет:

Отправить комментарий